Wróblewski Design

Schody w domu a dzieci. Bierzemy pod lupę bezpieczeństwo

Budowa domu niesie za sobą sporo wyzwań. Ważny jest komfort i estetyka wykończenia pomieszczeń, ale także dostosowanie ich do potrzeb każdego członka rodziny. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim dzieci. Schody są jednym z elementów, których wybór budzi wiele wątpliwości. Zwykle znajdują się one w centralnym punkcie domu, więc gospodarze chcą, by były estetyczne oraz pasowały do wystroju. Ważniejsze jest jednak bezpieczeństwo pociech. Jakie schody wziąć pod uwagę i czy mogą być jednocześnie atrakcyjne wizualnie i bezpieczne?

Liczba i wymiar stopni

Nie każdy wie, że parametry schodów regulują przepisy. Ze względów estetyki czy oszczędności miejsca zdarzają się osoby, które w mniejszy lub większy sposób je naginają. Jednak warto ich przestrzegać, szczególnie jeśli w domu będą znajdowały się dzieci. Pierwsza zasada jest taka, że w jednym biegu nie powinno być więcej niż siedemnaście schodów. Dlatego warto stosować dwu- lub trzybiegowe schody z szerokimi podestami, dzięki czemu najmłodsi będą mogli się spokojnie zatrzymać. Oprócz tego stopnie powinny mieć wysokość od 15 do 19 cm i szerokość od 22 do 33 cm.

Konstrukcja i materiał wykonania schodów

Wybierając schody do domu, w którym będą mieszkały dzieci lepiej zrezygnować ze schodów krętychNa schodach prostych istnieje mniejsze ryzyko upadku. Zastanawiając się, jakie jeszcze nie powinny być schody, po których będą chodziły dzieci, wielu z nas odpowie, że śliskie. Właśnie dlatego warto zdecydować się na schody drewniane lub betonowe.

Schody warto również zabezpieczyć. Mowa tutaj na przykład o podwójnej poręczy – niższa, wykonana z antypoślizgowego materiału pomoże dziecku się przytrzymać. Kolejną kwestią jest oświetlenie schodów. Dzięki temu najmłodsi nawet w późnych godzinach będą mogli czuć się pewnie, wchodząc po schodach. Jeśli zdecydujecie się Państwo na montaż balustrady, warto zadbać, by była ona przede wszystkim stabilna. Należy zamontować ją na stropie, wzdłuż biegu i na krawędziach otworu przeznaczonego na schody.

Niezależnie od tego, czy w Państwa domu zamieszkają dzieci, zapraszamy do kontaktu z Firmą Wróblewski Design. Mamy wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu chętnie podejmiemy się każdego wyzwania w zakresie projektu schodów czy balustrad. Dopasujemy je nie tylko do stylu pomieszczenia, ale także do oczekiwań związanych z funkcjonalnością czy bezpieczeństwem.