Wróblewski Design

Czym są schody jednozbiegowe?

Mówiąc, że schody mają jeden bieg, mamy na myśli, że bieg jest pojedynczy i prosty, natomiast wszystkie stopnie mają jednakową długość i szerokość. Dla porównania, jeśli mamy do czynienia ze schodami dwubiegowymi, oznacza to, że obecny jest na nich tak zwany spocznik. Schody jednobiegowe najczęściej wykonuje się z drewna, a dzięki nim można zaoszczędzić nieco miejsca i na przykład zrobić schowek pod schodami.

Wady i zalety

Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Tak samo jest w przypadku zastosowania schodów jednobiegowych w przestrzeni domowej. Tak jak wspominaliśmy, schody drewniane najczęściej pełnią funkcję schodów jednobiegowych. Zaletą takiego rozwiązania jest niższa cena, a także to, że poręcz nie wymaga zgięcia, dzięki czemu również będzie tańsza od bardziej skomplikowanych rozwiązań. W związku z niedużą przestrzenią wymaganą do nich montażu, miejsce pod schodami można zająć na przykład szafą. Jednak z uwagi na to, że zwykle układają się one w 17-18 stopni w linii prostej, mogą okazać się strome i trudne do pokonania, szczególnie dla dzieci. W przypadku schodów dwubiegowych jest bezpieczniej, a do tego można zrobić przerwę podczas wchodzenia.

Różne konstrukcje schodów jednobiegowych

Schody jednobiegowe można stosować w wielu różnych formach. Cieszą się dużą popularnością w postaci schodów prostych, które montowane są bezpośrednio do ścian nośnych. Dzięki temu robią niesamowite wrażenie i wyglądają, jakby zostały zawieszone w powietrzu. Można również zastosować żelbetonowe stelaże, na których najlepiej zamontować lekkie rodzaje schodów.

Konstrukcja schodów jednobiegowych wbrew pozorom zabiera całkiem sporo miejsca, więc raczej nie sprawdzi się w niewielkich przestrzeniach. Warto je natomiast stosować w domach o niskich kondygnacjach, w których projekcie znajduje się duży salon. Doskonale uzupełnią takie wnętrze. Mogą również połączyć salon z antresolą. Poza tym można je stosować z niemal każdą balustradą, a poręcz nie musi być zagięta, co może okazać się sporą oszczędnością. Jeśli potrzebujecie Państwo usług z zakresu projektu i montażu schodów lub balustrad, zapraszamy do kontaktu z firmą Wróblewski Design. Wykonamy projekt, z którego z pewnością będą Państwo zadowoleni, niezależnie od tego, czy interesują Państwa tradycyjne, czy może nowoczesne rozwiązania.