Wróblewski Design

Czym są schody dywanowe?

Oryginalny, prosty i minimalistyczny design. Wysoka stabilność oraz funkcjonalność. Specyficzna, przyciągająca wzrok i wzbudzająca zainteresowanie samonośna konstrukcja. Takie cechy najlepiej opisują schody dywanowe, które stanowią coraz chętniej wybierane przez klientów rozwiązanie do przestrzeni prywatnej z uwagi na zgodność z najnowszymi trendami w zakresie aranżacji wnętrz. Klienci zachwycają się ich charakterystycznym wyglądem zygzaka, który zapewnia niepowtarzalny efekt w każdym domu jednorodzinnym. Może sprawdzą się również w Państwa wnętrzu?

Znakomite schody dywanowe – kwintesencja oryginalnego designu

Proste, eleganckie, a przy tym zachwycające – takie właśnie są schody przypominające zwisający dywan (okalający w luźny i lekki sposób inne elementy konstrukcji), które mogą zostać wykonane z różnego rodzaju materiałów, zgodnie z preferencjami każdego klienta. Świetnie się sprawdzają we wnętrzach wykonanych w stylu minimalistycznym, industrialnym czy nowoczesnym, które skupiają się na ciekawym designie dobieranych niezbędnych elementów czy umeblowania i wyposażenia. Ponadczasowy wygląd przedpokoju lub korytarza? Czemu nie!

Rodzaje schodów dywanowych

W ramach aranżacji domowych wnętrz obecnie najczęściej spotyka się schody dywanowe:

    • • jednobiegowe – bez załamań,
    • • dwubiegowe – z jednym spocznikiem (podestem),
    • • zabiegowe – skręcają w jedną lub dwie strony, ze zróżnicowaną szerokością stopni,
    • • wachlarzowe – układające się w harmonijny łuk (lub elipsę).

Proste jedno- oraz dwubiegowe konstrukcje to rozwiązania tradycyjne, chętnie wybierane przez klientów, którzy nie dysponują dużą ilością wolnej przestrzeni, a także lubują się w minimalistycznym designie. Zabiegowe oraz wachlarzowe modele sprawdzają się z kolei w przypadku osób decydujących się na ciekawsze, niecodzienne formy. Z uwagi na zróżnicowane możliwości wykonania schodów niezbędne jest podjęcie decyzji nie tylko zgodnie z własnymi preferencjami pod względem wyglądu, ale przede wszystkim przy wzięciu pod uwagę możliwości przestrzeni, w której dywanowa konstrukcja zostanie umieszczona.

Dodatkowe elementy oryginalnej konstrukcji

Poza zygzakowym kształtem dla schodów dywanowych charakterystyczna jest również większa grubość stopni oraz podstopni (ok. 8 cm), która wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w trakcie poruszania się. Istotne znaczenie w przypadku tej konstrukcji ma także balustrada (wykonana ze stali, szkła czy komponentów – w tym przypadku również można podjąć decyzję zgodnie z własnymi preferencjami), która zapewnia dodatkowe wzmocnienie, wpływając jednocześnie na zwiększenie stabilności. Ten element również ma znaczenie w kwestii bezpieczeństwa.

Ciekawe rozwiązanie dla domu – planowanie projektu i montaż

Przy montażu schodów dywanowych dużą wagę należy przywiązać do stabilnego mocowania, by konstrukcja mogła utrzymać obciążenie (swój ciężar, ciężar chodzących osób, a niekiedy również wnoszonych po niej rzeczy). Najczęściej spotyka się stopnie wykonane z żelbetonu lub stalowych profili (niekiedy można zauważyć również drewniane, stanowiące najlepszy wybór dla wnętrz industrialnych). Każdy jeden stopień montuje się w ścianie nośnej lub na taflach szklanych, które zastępują ścianę murowaną.

Z uwagi na specyficzną konstrukcję warto przemyśleć jak najwcześniej, w którym dokładnie miejscu w przestrzeni domowej schody dywanowe zostaną postawione. Miejsce mocowania wpływa nie tylko na funkcjonalność, ale również na sposób ekspozycji – odpowiednio wybrane pozwoli konstrukcji zapewnić oczekiwany efekt w domowym wnętrzu. Należy też zwrócić uwagę na to, że takie rozwiązanie potrzebuje więcej miejsca niż klasyczne modele, tym bardziej właściwie przygotowany plan jest niezbędny.

Chcecie Państwo czuć się jak na czerwonym dywanie, gdy każdego dnia schodzicie z jednego piętra na drugie? Zdecydujcie się na tą oryginalną konstrukcję, którą możemy dla Państwa wykonać, a osiągnięty efekt na pewno doskonale odpowie na Państwa potrzeby. Taki element wnętrza – niezwykle funkcjonalny, a jednocześnie dekoracyjny – będzie robił wrażenie na każdym domowniku oraz gościu!