Wróblewski Design

Czy warto wybierać schody półkowe?

Prostota oraz minimalizm to dwie cechy, które w ramach aranżacji wnętrz najbardziej do Państwa przemawiają? Jeśli dodatkowo jesteście Państwo zwolennikami niekonwencjonalnych rozwiązań, schody półkowe stanowią najlepszy wybór! Wśród innych rodzajów tych elementów wewnętrznych domu wyróżniają się swoim unikatowym designem, stanowiąc alternatywę dla klasycznych, betonowych propozycji. Co więcej, charakteryzują się nieograniczonymi możliwościami aranżacji, co pozwala zapewnić, że przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom.

Czy warto wybierać schody półkowe? W naszym odczuciu jak najbardziej! Użyteczność, wysokie walory estetyczne, nietypowy design, otwarta i wolna przestrzeń – te cechy wyraźnie zachęcają do tego, by zdecydować się na takie rozwiązania do swojego wnętrza.

Schody półkowe – unikatowa konstrukcja

Czym wyróżniają się schody półkowe wśród innych dostępnych na rynku propozycji? Gdy przegląda się katalogi architektoniczne, od razu w oczy rzuca się fakt, że są pozbawione podstopni oraz belek wspornikowych, a czasem także balustrad (w zależności od możliwości konkretnego pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji). Wyglądają więc, jak sama nazwa wskazuje, jak półki wiszące w powietrzu – jest to minimalizm w najczystszej postaci. Stopnie są głęboko zakotwiczone w ścianie, co osiąga się poprzez dodatkowe elementy ukryte wewnątrz konstrukcji. Najczęściej spotyka się schody prostokątne, ale, w zależności od indywidualnego projektu, mogą pojawić się również modele trójkątne czy trapezowe (np. w ramach zakrętu).

Istotne jest, by poszczególne stopnie zostały zamontowane precyzyjnie i stabilnie – z uwagi na brak elementów dodatkowych (chociaż, oczywiście, można się zdecydować na poręcze, ściany czy balustrady, jeśli właściciel odczuwa taką potrzebę) należy postawić szczególny nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z nich zarówno młodszym i starszym domownikom, jak i gościom. Ważna będzie również antypoślizgowość stopni – przez brak poręczy, której można się chwycić.

Użyteczność i funkcjonalność w jednym

Schody półkowe świetnie wypełniają swoją funkcję, zapewniając połączenie między poszczególnymi piętrami domu i nie zajmując dużo miejsca z uwagi na swoją nietypową konstrukcję. Co więcej, odpowiednio dopasowane pod względem stylu wykonania oraz koloru do innych elementów wyposażenia, będą stanowić wyjątkową dekorację, która zachwyca swoim unikalnym designem. Spoglądając na nie, odczuwa się wrażenie prostoty oraz lekkości, co przekłada się na taką charakterystykę całej przestrzeni. Chcecie Państwo zapewnić sobie poczucie wolności? Wybierzcie schody półkowe!

Dla miłośników niekonwencjonalności

Przedstawiane konstrukcje mogą sprawdzić się w każdej przestrzeni, pod warunkiem odpowiednio dopasowania do stylu oraz kolorów innych elementów wnętrza. Szczególny efekt zapewnią w pomieszczeniach wykonanych w minimalistycznym stylu skandynawskim, rustykalnym (zwłaszcza drewniane) czy loftowym (stalowe), ale odpowiednio zaprezentują się również we wnętrzach nowoczesnych, dla których charakterystyczne są elementy o nietypowym designie.

Należy jednak pamiętać, że warunkiem wyboru schodów półkowych do konkretnej przestrzeni jest gwarancja tego, że ściana, do której zostanie zakotwiczona pozbawiona elementów wspierających konstrukcja, jest nośna i wystarczająco wytrzymała na obciążenie, co warto zaplanować już na etapie projektowania domu (i zdecydować się np. na rozwiązania z żelbetonu). Schody półkowe da się zamontować również w starszym budynku, jednak wówczas jest to dużo trudniejsze zadanie.

Nowoczesność w Państwa domowej przestrzeni

Jeśli nie odpowiadają Państwu klasyczne rozwiązania, a do swojej domowej przestrzeni chcielibyście wprowadzić odrobinę kreatywności, zdecydujcie się na minimalistyczne propozycje nowoczesnych konstrukcji bez dodatkowych podpór, podstopnic oraz belek. Schody półkowe stanowią rozwiązanie, które – pod warunkiem odpowiedniego wykonania – sprawdzi się w każdej przestrzeni, podkreślając jej wyjątkowy charakter oraz wnosząc poczucie spokoju i harmonii. Lepszego wyboru po prostu nie można dokonać!