Wróblewski Design

Jakie zalety i zastosowanie mają schody podwieszane?
Schody podwieszane nazywane są często schodami strychowymi z powodu miejsca ich zastosowania. Ich przeznaczenie to umożliwienie dostępu do pomieszczeń położonych na wyższych kondygnacjach, z których nie korzystamy zbyt często takich jak strych czy poddasze. Najczęściej stosuje się tam, gdzie jest niewiele miejsca. Dzięki schodom podwieszanym oszczędzamy dużo użytkowej przestrzeni na niższej kondygnacji. W ofercie producentów schodów podwieszanych znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań wygodnych, nowoczesnych i bezpiecznych schodów. Niektóre z nich sprawiają, że schody i wnęka na poddasze jest prawie niewidoczna.

Gdzie i jak zaplanować schody?

Planując zakup schodów podwieszanych, trzeba wziąć pod uwagę projekt całego budynku. O ile to możliwe, ich montaż powinien być wzięty pod uwagę już na etapie projektowania i budowy domu lub mieszkania. Muszą być one zamontowane w takim miejscu, gdzie nie będą  kolidować ze ścianami nośnymi, nadprożami lub innymi elementami konstrukcji. W przypadku stropów drewnianych jest na przykład istotny rozstaw belek, który nie może być mniejszy niż szerokość skrzyni, na której montuje się schody. Przed zakupem koniecznie skonsultujmy się z producentem schodów, który oferuje między innymi schody na wymiar, które można będzie dopasować do konkretnego pomieszczenia. Ważnym aspektem montażu schodów podwieszanych jest również izolacja termiczna. Jeśli oba pomieszczenie, które łączą schody, są ogrzewane, można zastosować zwykłą klapę. Jeśli jednak jedno z pomieszczeń nie jest ogrzewane, poprzez schody łatwo stworzyć mostek termiczny, przez który będzie uciekać dużo ciepła. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o zastosowaniu izolacji termicznej na klapie. Niektórzy projektanci proponują także klapy o podwyższonej odporności ogniowej.

Rodzaje schodów podwieszanych

Ze względu na konstrukcję schodu podwieszane można podzielić na kilka rodzajów. Najbardziej popularne to:  • schody nożycowe – wykonane z metalu, składają się harmonijkowo. Zajmują niewielką powierzchnię i można je zastosować na różnych wysokościach;  • schody składane – złożone są z trzech lub czterech segmentów, połączonych przy pomocy zawiasów. Najczęściej są zrobione z drewna, stali lub aluminium z drewnianymi stopniami; • schody rozsuwane – zwykle zbudowane z drewna, z metalowymi okuciami, przez co są bardzo solidne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Zajmują niewielką powierzchnię, można je dopasować do różnych wysokości. Schody podwieszane są nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniem w naszym domu. Zadbajmy, by wybrać rozwiązanie bezpieczne i  solidne. Bogata oferta producentów sprawia, że mogą być one także ciekawym elementem wystroju wnętrz.