Wróblewski Design

Gdzie montuje się schody dwubiegowe?

Projektując wymarzony dom jednorodzinny, często istotne jest, aby zachować jak najwięcej przestrzeni niezabudowanej. Między innymi dlatego, przy wyborze schodów, które zajmują miejsce na parterze oraz na piętrze lub piętrach, zwykle kierujemy się ich estetyką, lecz także tym, aby zajmowały jak najmniej miejsca.  Co prawda, istnieje wiele sposobów na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami, jednak nie jest to obszar równie pożyteczny co pomieszczenie o pełnej wysokości. Najczęściej spotykanym w domach jednorodzinnych rodzajem schodów są schody dwubiegowe, które nie tylko pozwalają na oszczędność miejsca, lecz także są wygodne i bezpieczne w codziennym użytkowaniu.

Charakterystyka i rodzaje schodów dwubiegowych

Schody dwubiegowe to takie, które nie łączą parteru i piętra prostą linią, lecz dzięki zastosowanemu załamaniu prowadzą na kolejne piętro dwoma biegami. Istnieje kilka rodzajów takich schodów. Gdy oba biegi schodów na przekroju wyglądają tak jakby leżały koło siebie, są to schody dwubiegowe powrotne. Są one załamane pod kątem 180 stopni. Jeżeli zmiana ruchu jest uwarunkowana pojawiającym się załamaniem np.: w formie podestu, a druga część schodów prowadzi w górę pod kątem 90 stopni, mamy do czynienia ze schodami dwubiegowymi łamanymi. Z kolei schody wachlarzowe, to takie, które zmieniają bieg stopni na planie łuku, dzięki zastosowaniu trapezowych lub trójkątnych stopni. Jednak te ostatnie nie są już tak bezpieczne, szczególnie gdy ich realizacja wymaga użycia dużej liczby stopni trapezowych.

Chociaż łamane i wachlarzowe schody dają ciekawszy efekt wizualny, ich zastosowanie wymaga także większej przestrzeni. Z tego powodu stosuje się je głównie w większych domach. Z kolei, wykorzystywane przy schodach wachlarzowych, stopnie trapezowe, mogą sprawić, że schody staną się nieco mniej bezpiecznie. Dlatego jest to rodzaj schodów rzadko wybieranych przez rodziny z małymi dziećmi.

Propozycje wykonania

Metod realizacji schodów dwubiegunowych jest wiele. Bardzo popularne są dwubiegunowe schody z żelbetonu, a także schody drewniane. Występują zarówno samodzielnie, jak i zamontowane w ścianie. Wykorzystanie załamania, sprawia, że projekt schodów jest ciekawszy, a przestrzeń, w której się znajdują zyskuje dodatkowe urozmaicenie. Schody dwubiegowe są najczęściej wykorzystywane w domach, jednak świetnie sprawdzają się też w siedzibach firm.