Drewno to uniwersalny materiał, który znajduje także zastosowanie podczas budowy schodów. Dzięki niemu powstają tradycyjne schody wewnętrzne oraz możliwa jest poprawa estetyki schodów betonowych, poprzez obłożenie ich stopni i podstopnic drewnem. Schody drewniane to doskonałe rozwiązanie do domów i wielopoziomowych mieszkań, w których chcemy uniknąć przytłoczenia przestrzeni schodami betonowymi. Wyjaśniamy, jakie drewno najlepiej nadaje się na schody.
Co warto wziąć pod uwagę, wybierając schody drewniane?
Drewniane schody wewnętrzne występują w wielu różnych rodzajach. Mamy do wyboru m.in. schody proste i kręcone oraz schody samonośne, które cieszą się rosnącą popularnością. Niezależnie od rodzaju schodów drewnianych, są one ozdobą wnętrza, którą cechuje wyjątkowa funkcjonalność. Decydując się na rezygnację ze schodów betonowych na rzecz schodów drewnianych, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, który powinien współgrać ze stylem aranżacji wnętrza. Równie ważny jest wybór gatunku drewna, z którego wykonane zostaną schody, bo w dużej mierze decyduje on o ich trwałości i odporności na codzienne użytkowanie.
Z jakich gatunków drewna powstają schody?
Drewno pozyskiwane z różnych drzew cechuje się odmiennym stopniem twardości. Schody najczęściej wykonuje się z drewna bardzo twardego, do którego zaliczamy drewno bukowe i drewno dębowe. Gwarantują one, że przez wiele lat nie będziemy musieli dokonywać renowacji schodów. Dobrym wyborem na schody jest także drewno twarde np. jesionowe oraz średnio twarde, czyli m.in. drewno klonowe. I w tym przypadku zyskujemy pewność, że nawet intensywne użytkowanie nie wpłynie na estetykę schodów. Nie mniej odpornym na uszkodzenia i popularnym rozwiązaniem jest drewno egzotyczne, które nie należy to najtańszych, jednak cechuje się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Ekonomiczną opcją jest wybór drewna miękkiego, do którego zaliczmy m.in. drewno drzew iglastych. Pozyskuje się je z sosny, jodły i modrzewia. W tym przypadku musimy liczyć się z tym, że schody mogą dość łatwo się rysować oraz ulegać uszkodzeniom mechanicznym, gdy upuścimy na nie ciężki przedmiot – wówczas na stopniach mogą pojawić się nieestetyczne wgniecenia.