Wróblewski Design

Styl skandynawski – jakie schody wybrać?

Styl skandynawski cieszy się dużą popularnością. Jest to spowodowane między innymi tym, że wnętrza urządzone w stylu skandynawskim cechuje zarówno prostota, jednocześnie nowoczesna forma, jak i powiązanie z naturą. W przypadku piętrowych domów jednorodzinnych jednym z wyzwań stojących przed projektantem, architektem wnętrz i właścicielem jest wybór odpowiedniego rodzaju schodów wewnętrznych, które harmonizować będą z założeniami stylu skandynawskiego.

Na czym polega unikalność stylu skandynawskiego?

Dom urządzony w stylu skandynawskim wyróżniał będzie się przede wszystkim minimalistyczną formą i przestrzenią. Dlatego przystępując do wyboru rodzaju schodów wewnętrznych, koniecznie trzeba mieć na uwadze fakt, aby konstrukcja schodów nie obciążała całej stworzonej aranżacji. W stylu skandynawskim ma być prosto, naturalnie i oszczędnie. Nie można zapomnieć o wygodzie i funkcjonalności, które również są cechą stylu skandynawskiego. Projektując schody w stylu skandynawskim, należy postawić przede wszystkim na naturalne materiały, z których najlepiej sprawdzą się drewno i ewentualnie szklane, czy też stalowe balustrady.

Jaki rodzaj schodów sprawdzi się w stylu skandynawskim?

Schodami godnymi polecenia w obiektach budowlanych urządzonych w stylu skandynawskim sprawdzą się schody o minimalistycznej, pozbawionej zdobień konstrukcji. Przykładem mogą być  schody drewniane wewnętrzne bez podstopnic oraz schody ze wspomnianymi szklanymi wykończeniami. Do dużych przestrzeni sprawdza się schody dwubiegowe, w kształcie litery „U”, oddzielone w połowie wysokości podestem. W niskich pomieszczeniach z kolei dobrym pomysłem będą schody jednobiegowe. Ciekawy efekt aranżacyjny można uzyskać dzięki zastosowaniu w aranżacji schodów samonośnych, które stworzone zostały typowo do nowoczesnych wnętrz. Zachwycają minimalistyczną estetyka i lekkością formy.

Jeśli zastosowaliśmy w aranżacji pomieszczeń białe meble z drewnianymi elementami, ten sam motyw warto przenieść do wykończenia klatki schodowej. Pozwoli to jednocześnie wspaniale uzupełnić aranżacje salonu z klatką schodową i przełamać monotonię. Idealnym wyborem materiału na schody drewniane w stylu skandynawskim będą tradycyjne gatunki drzew, jak dąb, buk, jesion oraz rzadziej wybierane drewno egzotyczne.

Jak podkreślić skandynawski charakter klatki schodowej?

W stylu skandynawskim równie ważna co prostota jest funkcjonalność mebli i elementów wykończeniowych. Dlatego dobrym pomysłem będzie zagospodarowanie przestrzeni pod schodami jako idealnego miejsca na garderobę, biblioteczkę, czy miejsce pracy.

Ze względu na fakt, iż w stylu tym dominują jasne barwy biel, beże i jasne odcienie szarości schody w stylu skandynawskim powinny być, jak to już powiedzieliśmy białe, albo w kolorze bardzo jasnego drewna. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie oświetlenia ledowego pod każdym stopniem, co poprawi praktyczne wykorzystanie schodów po zmroku i podniesie efekt wizualny aranżacji.