Wnętrze w stylu skandynawskim. Schody drewniane

Schody drewniane

Jakiś czas  temu trafił do Polski trend urządzania mieszkań w stylu skandynawskim. Ten minimalistyczny styl przypadł do gustu wielbicielom porządku i ładu. Nic dziwnego, że zainteresowali się nim również właściciele domów i chętnie urządzają je w ten sposób. Czym charakteryzuje się dom urządzony po skandynawsku?

Trzy kolory

Wnętrza skandynawskie charakteryzują trzy kolory: biały, szary i naturalne drewno. To właśnie ich powinno być najwięcej w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu. Jeśli chcemy, by wnętrza były lekkie i świeże, oczywiście powinno znaleźć się z nich jak najwięcej bieli.  Szary powinien ją tylko lekko przełamywać: pożądana jest jedna czy dwie ściany w tym kolorze. Musimy pamiętać o dużej ilości drewna. Podłogę dobrze jest wyłożyć drewnianymi panelami lub deską barlinecką. Z drewna też powinny być wykonane kuchenne blaty. Aby wszystko do siebie pasowało, zdecydujmy się na schody drewniane. Wybierzmy minimalistyczną, nowoczesną konstrukcję, która będzie zdawała się wisieć w powietrzu.

Urządzenie

Styl skandynawski oznacza również minimalizm w umeblowaniu i urządzeniu wnętrz. Wybierajmy raczej  proste meble, bez zbędnych zdobień i frezów. Dobrze widziane są meble w wyżej wymienionych kolorach, lecz można też dodać kilka czarnych akcentów. Powinniśmy być równie oszczędni jeśli chodzi o dekoracje. Lepiej widziane są proste czarno-białe grafiki, niż ogromne kolorowe obrazy. Aby nieco ocieplić surowy wygląd pomieszczeń, musimy zadbać o odpowiednie tekstylia. Świetnie sprawdzą się do tego celu różnego rodzaju koce i poduchy, rzucone na sofy i fotele. Mile widziany jest też miękki, przytulny dywan gdzieś w okolicy sofy. Warto pomyśleć o zasłonach. Chociaż wiele młodych osób twierdzi, że są zbędnym „zbieraczem kurzu”,  a rolety są praktyczniejsze, zasłony dodają pomieszczeniom ciepła domowego ogniska. Bardzo istotne jest też oświetlenie wnętrz. Poza mocnym światłem niezbędnym do czytania, warto zadbać o nastrojowe lampki, lampiony i świece, które nieco „uprzytulnią” surowe wnętrza.