Schody wewnętrzne: szerokie czy wąskie?

Schody wewnętrzne

Wiele osób planując budowę nowego domu zastanawia się, jakie schody wewnętrzne powinny się w nim znaleźć. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji do wyboru, kwestia wyglądu nie powinna więc stanowić problemu. Jednak właściciele domów chcą, by ich schody były też wygodne i praktyczne. Dlatego często głowią się, czy lepiej jest umieścić w nim  węższe „lżejsze” schody, które nie przytłoczą wnętrza, czy może postawić na dużą, szeroką klatkę schodową, po której będzie można wnosić i znosić różne rzeczy. Sprawdźmy, które rozwiązanie jest lepsze.

Wąskie schody

Wąskie schody zajmują mało miejsca. Jeśli zdecydujemy się do tego na schody bolcowe lub dywanowe, które zdają się „wisieć w powietrzu” cała konstrukcja będzie wyglądała lekko. Takie schody na pewno nie przytłoczą korytarza, w którym będą się znajdować. Jeśli powierzchnia domu jest niewielka, wybierając węższe schody dodamy jej optycznie kilka metrów więcej. Wąskie schody jednak mogą być niewygodne, jeśli często planujemy coś po nich wnosić lub znosić.

Szerokie schody

Szerokie schody są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu. Są wskazane przede wszystkim w domach, w których mieszka duża rodzina. Na szerokich schodach łatwiej jest się minąć, a nawet małemu dziecku łatwiej jest znieść z nich sporego misia czy pudełko z klockami. Na szerokich schodach można postawić dekoracje w postaci kwiatów, muszli czy świeczek. Wiele osób boi się planować szerokie schody w swoim domu, gdyż myślą, że przytłoczą one wnętrze. Nie do końca jest to prawdą. Jeśli zdecydujemy się nawet na solidne schody betonowe, stopnie obłożne jasnym drewnem i szklane barierki dodadzą im lekkości i subtelności. Doświadczona firma jest w stanie wykonać nawet dość spore schody, które będą wyglądać nowocześnie i nie zdominują wnętrza. Oczywiście trzeba zachować umiar. Zbyt szerokie schody mogą sprawić że okolice klatki schodowej będą niefunkcjonalne. Najlepiej jest zawsze zasięgnąć porady projektanta wnętrz lub doświadczonej firmy produkującej schody.