Schody w nowoczesnym domu

schody

Obecnie domy urządza się zupełnie inaczej, niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Kiedyś „prawdziwy” dom musiał być pełen przepychu, zdjęć i pamiątek rodzinnych. Liczyły się bogato zdobione meble, wzorzyste dywany i ciężkie zasłony. Obecnie ten trend odszedł do lamusa. Nowoczesne domy są urządzone minimalistyczne, mają sprawiać wrażenie czystości, przestronności i lekkości. Tego samego wymaga się od montowanych w środku schodów.

Wiszące w powietrzu

Nowoczesne schody wyglądają jakby wisiały w powietrzu. Są to przeważnie schody bolcowe lub schody dywanowe. Ich konstrukcja nie obciąża optycznie domu, jest skrajnie daleka od tradycyjnych, ciężkich schodów z drewnianymi, bogato zdobionymi balustradami. Materiały kojarzące się z nowoczesnym wnętrzem to głównie drewno, szkło i stal nierdzewna. Z nich powstają również najmodniejsze schody. Drewno nigdy nie wychodzi z mody, jest ponadczasowe. Z kolei subtelne balustrady ze stali i szkła wydają się być równie lekkie, jak same schody i doskonale je uzupełniają. Nowoczesne schody nadają wyjątkowego charakteru wnętrzu i sprawiają, że dom wydaje się być niezagracony i przestronny. Samo wchodzenie po „lekkich” optycznie schodach ogranicza wrażenie klaustrofobii, znane z wąskich i mocno zabudowanych schodów w starych domach.

Oświetlenie

Nowoczesne schody pełnią w domu nie tylko rolę łącznika pomiędzy piętrami, ale również i swoistej dekoracji. Dlatego też wiele osób decyduje się je nastrojowo podświetlić. Energooszczędne, romantyczne podświetlenie może być włączone cały wieczór i dawać delikatną poświatę na resztę domu. Wygląda to szczególnie uroczo, gdy schody w dużej mierze zrobione są ze szkła, które z kolei odbija światło żarówek lub taśm LED. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa schody powinny mieć oprócz tego zwykłe, mocne oświetlenie. W kwestii włączania i wyłączania zwykłego światła na schodach nic nie zmieniło się od lat – dalej prym wiodą łączniki schodowe, które pozwalają zapalić światło na jednym piętrze i zgasić je na drugim.