Schody drewniane czy betonowe?

schody

Osoby budujące swój nowy dom muszą stanąć przed wyborem, jakie schody wewnętrzne wybrać: betonowe czy drewniane. Jedne i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Oczywiście najlepiej zawsze trzymać się zaleceń architekta domu, by schody tworzyły spójną całość z resztą wnętrz. Jednak wiele osób prosi swoich architektów o zmianę schodów z betonowych na drewniane i odwrotnie, i przeważnie nie ma problemu, aby na projekcie nanieść poprawki.

Schody betonowe

Na schody betonowe przeważnie decydują się osoby ze starszych pokoleń. Uważają bowiem, że są to schody solidne, bezpieczne i wytrzymałe, które przetrwają lata. Dla starszych osób często bardzo ważne jest to, że po nich dom odziedziczą dzieci albo wnuki, i nie chcą zostawiać im „byle czego”. Jednak schody betonowe zajmują w domu bardzo dużo miejsca i wyglądają ciężko. Sprawiają, że wnętrze nie wygląda nowocześnie i lekko. Betonowym schodom można dodać odrobinę domowego ciepła zamawiając do nich drewniane stopnie. Jednak nie ma żadnego sposobu na to, aby wizualnie je „odchudzić”.

Schody drewniane

W nowoczesnych domach królują schody drewniane. Współczesne konstrukcje są bardzo wytrzymałe i w niczym nie ustępują jakości schodów betonowych. Jednak zaprojektowanie drewnianych schodów daje ogromne możliwości w kwestii aranżacji wnętrza. Nowoczesne schody wydają się wisieć w powietrzu. Współcześni producenci nie tworzą schodów tylko po to, by spełniały swoje praktyczne funkcje, ale również by były prawdziwą ozdobą wnętrza. Lekkie schody z barierkami ze szkła lub elementami stali nierdzewnej nadają wnętrzom nowoczesnego charakteru. Dzięki nim dom wydaje się przestronny, uporządkowany i minimalistycznie urządzony. Młode osoby często dużą wagę przykładają nie tylko do samych schodów, ale również ich nowoczesnego, nastrojowego podświetlenia. Dzięki niemu schody wyglądają jak wejście do ekskluzywnego hotelu, a nie zabytkowej chatki. Szukając schodów do swojego domu warto przejrzeć oferty różnych producentów.