Jak prawidłowo wybrać schody wewnętrzne

Schody w domu

Schody wewnętrzne to nie tylko element funkcjonalny domu, lecz także bardzo istotny element wystroju wnętrza. Ze względu na swoje gabaryty, schody wewnętrzne od razu rzucają się w oczy; z naszego wpisu dowiesz się, jak prawidłowo dobrać je do naszego mieszkania.

Materiał

Pierwszym kryterium schodów wewnętrznych powinien być materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Jednym z bardziej popularnych jest drewno. Ociepli ono wnętrze, nadając mu jednocześnie elegancki wygląd. Wybierajmy drewno o dużej twardości:

  • dąb
  • jesion
  • buk

Kolejnym materiałem, z którego mogą być wykonane schody wewnętrzne, jest kamień: granit lub marmur. Do minimalistycznych wnętrz natomiast najlepiej nadadzą się lekkie i bardzo dyskretne schody szklane.

Poręcze i balustrady

Po wyborze materiału, z którego mają być wykonane schody, należy zdecydować, jaki mają mieć kształt, a także wybrać poręcze i balustrady. I tak do schodów szklanych dobierajmy poręcze ze stali nierdzewnej, do drewnianych wyłącznie poręcze oraz balustrady z tego samego materiału.

Kształt schodów natomiast powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia. Oryginalne schody kręcone na przykład będą idealnym elementem aranżacji dużych wnętrz. Są estetyczne, dekoracyjne i przyciągają uwagę.

Otoczenie schodów

Na wizualny odbiór schodów wewnętrznych wpływać będzie także… ich otoczenie. Schody wewnętrzne zatem powinny idealnie komponować się z przestrzenią i jego układem funkcjonalnym.

Ważna jest także stylistyka całości. W nowoczesnych wnętrzach, zdecydujmy się na współczesne, designerskie schody ze szkła. Ich dodatkową zaletą jest fakt, iż nie zabiorą one cennego światła. Możemy wybrać również schody, których stopnie wykonane są z blachy nierdzewnej z metalowymi balustradami. We wnętrzach klasycznych, najlepiej prezentują się schody drewniane, dopełnione dekoracyjną, również drewnianą, balustradą.

Takie schody są naturalne i ekologiczne. Wprowadzą do pomieszczeń przytulną, ciepłą, domową atmosferę i sprawią, że poczujemy się w nich wyjątkowo dobrze.