Jak prawidłowo wybrać schody wewnętrzne

schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne to nie tylko element funkcjonalny domu, lecz także bardzo istotny element wystroju wnętrza. Ze względu na swoje gabaryty, schody wewnętrzne od razu rzucają się w oczy; z naszego wpisu dowiesz się, jak prawidłowo dobrać je do naszego mieszkania.

Materiał

Pierwszym kryterium schodów wewnętrznych powinien być materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Jednym z bardziej popularnych jest drewno. Ociepli ono wnętrze, nadając mu jednocześnie elegancki wygląd. Wybierajmy drewno o dużej twardości:

  • dąb
  • jesion
  • buk

Kolejnym materiałem, z którego mogą być wykonane schody wewnętrzne, jest kamień: granit lub marmur. Do minimalistycznych wnętrz natomiast najlepiej nadadzą się lekkie i bardzo dyskretne schody szklane.

Poręcze i balustrady

Po wyborze materiału, z którego mają być wykonane schody, należy zdecydować, jaki mają mieć kształt, a także wybrać poręcze i balustrady. I tak do schodów szklanych dobierajmy poręcze ze stali nierdzewnej, do drewnianych wyłącznie poręcze oraz balustrady z tego samego materiału.

Kształt schodów natomiast powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia. Oryginalne schody kręcone na przykład będą idealnym elementem aranżacji dużych wnętrz. Są estetyczne, dekoracyjne i przyciągają uwagę.

Otoczenie schodów

Na wizualny odbiór schodów wewnętrznych wpływać będzie także… ich otoczenie. Schody wewnętrzne zatem powinny idealnie komponować się z przestrzenią i jego układem funkcjonalnym.

Ważna jest także stylistyka całości. W nowoczesnych wnętrzach, zdecydujmy się na współczesne, designerskie schody, na przykład z balustradami szklanymi. Ich dodatkową zaletą jest fakt, iż nie zabiorą one cennego światła. Możemy wybrać również schody, których stopnie wykonane są z blachy nierdzewnej z metalowymi balustradami. We wnętrzach klasycznych, najlepiej prezentują się schody drewniane, dopełnione dekoracyjną, również drewnianą, balustradą.

Takie schody są naturalne i ekologiczne. Wprowadzą do pomieszczeń przytulną, ciepłą, domową atmosferę i sprawią, że poczujemy się w nich wyjątkowo dobrze.