Jeśli marzysz o okazałych, pięknych schodach wewnętrznych, będących nie tylko doskonałym sposobem poruszania się między piętrami, lecz także stanowiącymi doskonałą wizytówkę domu, warto poznać zasady ich montażu. Prawidłowo przeprowadzony bowiem zadecyduje o naszym bezpieczeństwie. Sposób montażu takich schodów zależeć będzie od ich rodzaju. Z naszym przewodnikiem nie będzie miał przed tobą żadnych tajemnic.
Zanim zaczniesz montaż
Niezależnie od rodzaju wybranych schodów, przed ich montażem należy przeprowadzić kilka podstawowych czynności. Przede wszystkim sprawdźmy możliwość mocowania schodów do ścian i stropów.
Następnie dokładnie obmierzmy:
– miejsce przewidziane na schody
– wysokość kondygnacji z uwzględnieniem warstwy wykończeniowej podłogi
– grubość stropu
Tak przygotowani możemy przystąpić do montażu.
Schody betonowe
Schody betonowe lub żelbetonowe to wyjątkowy rodzaj schodów wewnętrznych, gdyż wykonuje się już na etapie budowy domu. Ich zbrojenie połączone jest bowiem z konstrukcją budynku, dzięki czemu można z nich korzystać już podczas prac budowlanych.
Schody modułowe
Z kolei wewnętrzne schody drewniane lub stalowe montowane są w trakcie wykańczania budynku. Posiadają samonośną konstrukcję, których głównym elementem jest lite drewno, drewno klejone lub gięte bądź nierdzewna lub węglowa stal.
Warto także zwrócić uwagę na samą konstrukcję. Może być ona wspornikowa, tak jak w przypadku schodów kręconych (spiralnych) oraz modułowych, lub policzkowa jak w przypadku prostych oraz zabiegowych.
Schody modułowe to schody składające się z przygotowanych wcześniej modułów, stąd łatwość ich montażu. Schody takie mocuje się do konstrukcji podłogi oraz stropu. Służą do tego śruby rozporowe.
Proste schody policzkowe przykręca się natomiast bezpośrednio do ścian. Kolejno za pomocą śrub, do konstrukcji schodów montuje się stopnie oraz balustrady. Najwygodniejszym rozwiązaniem będą schody gięte, w całości przywożone są na miejsce.