„Lekkie” konstrukcje schodów

schody drewniane

Osoby planujące budowę domu piętrowego często zastanawiają się, jak powinny wyglądać w nim schody. Kiedyś wylewano je z betonu, lub montowano prostą konstrukcję z drewna. W nowoczesnych domach jednak schody są traktowane jako taki sam element wyposażenia wnętrza, jak meble czy dodatki – muszą więc one prasować do stylu domu. Dlatego tez warto przyjrzeć się nowoczesnym konstrukcjom, które mogą być lepszym wyborem do wnętrz minimalistycznych czy skandynawskich.

Tradycyjne schody

Tradycyjne schody mają prostą, już na pierwszy rzut oka stabilną konstrukcję. Zniosą naprawdę wiele i nikt nie ma wątpliwości do ich wytrzymałości. Jednak optycznie wydają się one ciężkie,  a do tego zajmują wiele miejsca. Tradycyjnie budowane schody wizualnie dociążają wnętrze. Nadają mu praktycznego, solidnego, domowego charakteru. Wykończone drewnem mają nieco cieplejszy wizerunek, jednak nie wyglądają najlepiej w domach urządzonych minimalistycznie i przestronnie. Do takiego domu lepiej jest wybrać schody montowane w nowoczesny sposób.

Dywanowe, a może bolcowe?

Nowoczesne schody na pierwszy rzut oka są lekkie, ażurowe i sprawiają wrażenie, że wiszą w powietrzu. Stąd właśnie wiele osób pyta, czy są one wytrzymałe i bezpieczne. Zdecydowanie są. Ich sekret tkwi w nowoczesnej konstrukcji. Schody bolcowe mają połączone stopnice biegu schodowego za pośrednictwem stalowych lub drewnianych bolców. Nie wymagają dodatkowej konstrukcji wsporczej, dzięki czemu wydaje się, że same unoszą się nad podłogą. Konstrukcja zajmuje niewiele miejsca, a przypomina raczej eksponat w muzeum sztuki nowoczesnej, niż ciężkie, toporne schody. Z kolei konstrukcja schodów dywanowych oparta jest na śrubach, które są montowane do elementów nośnych. Schody dywanowe są bardzo lekkie ze względu na brak belek policzkowych i również wydają się nie poddawać prawom grawitacji. Warto pamiętać, że nowoczesnego charakteru schodom dodają balustrady ze szkła, lub stali nierdzewnej. Specjaliści z dobrej firmy produkującej schody zawsze doradzą nam, jaka konstrukcja najlepiej sprawdzi się w naszym domu.