Jakie zamontować schody do stylu retro?

schody drewniane kręcone

Retro wraca do łask. Ostatnim krzykiem mody są wnętrza urządzone w stylu lat 50,60 czy 70-tych. Doceniamy proste i nawiązujące do natury rozwiązania, naturalnie wyglądające materiały i praktyczność zastosowanych elementów wykończeniowych. Taka estetyka dobrze wygląda w każdym mieszkaniu. Ciekawym jej uzupełnieniem są schody, które mogą klasycznie dopełnić wystrój lub stanowić jego przełamanie.

Producenci schodów do naszych wnętrz prześcigają się we wzorach, wykorzystaniu materiałów oraz dekoracji tego elementu wykończenia naszych domów i mieszkań. Ponieważ schody coraz częściej pojawiają się w salonach, zaczęliśmy zwracać większą uwagę na wybór odpowiedniego modelu i stylu, w jakich zostały wyprodukowane. Jeśli nasze mieszkanie urządzone jest w stylu retro, musimy pamiętać, że ważny jest najmniejszy detal. Jakie wybrać schody? Tradycyjne schody drewniane czy może schody nowoczesne?

 

Tradycyjne drewno, zawsze dobrze wygląda

Jedną z możliwości jak podkreślić styl retro to montaż schodów drewnianych wewnętrznych.  To materiał, który zawsze będzie dobrze wyglądał i jest od wieków stosowany we wnętrzarstwie. Drewniane elementy nadają specyficznego charakteru wszystkim pomieszczeniom. Klasyczne w swej formie, z szerokimi stopniami, ozdobną balustradą to ciekawy wybór, który warto rozważyć. Przewagą drewnianych schodów jest łatwość montażu oraz to, że o wiele przyjemniej się po nich chodzi niż po schodach betonowych. Jeśli myślimy o czymś innym niż tradycyjne schody, możemy wybrać na przykład:

– Schody policzkowe– idealne do niewielkich pomieszczeń, gwarantujące bezpieczeństwo;

– Schody nasadzane– gdzie wsparciem stopni są belki konstrukcyjne;

– Schody kręte– polecane tam, gdzie tradycyjne schody byłyby bardzo strome lub nie można ich zamontować;

– Schody z podestem– gdy mamy do czynienia z wysokim wnętrzem;

– Schody zabiegowe– konstrukcja, która pozwala zaoszczędzić dużo miejsca z zakrytymi przestrzeniami między stopniami;

– Schody ażurowe– z prześwitem pomiędzy stopniami, idealne, jeśli musimy nadać lekkości jakiemuś pomieszczeniu.

Ważny jest również odcień drewna, który musi pasować do całego wnętrza. Zazwyczaj decydujemy się na jasne buk, sosnę lub jesion, ewentualnie ciemny dąb lub mahoń. Te gatunki drewna cechują się dużą trwałością i wytrzymałością, więc schody z nich wykonane posłużą nam wiele lat.

Styl retro kontra nowoczesność

Dla osób, które lubią kontrasty, producenci schodów umożliwiają łączenie tradycyjnych rozwiązań z nowoczesnym twistem. Drewniane schody z metalową barierką, poręczą, słupami lub dodatkiem szkła i kamienia? Czemu nie. Styl retro podkreślimy kontrastowymi dodatkami, lub schodami wyglądającymi jakby ktoś je wyrwał prosto z przyszłości. Schody bolcowe, które wyglądają, jakby je ktoś zawiesił, sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest ważny. Podobnie oryginalnym rozwiązaniem są schody dywanowe, które opierają się na śrubach przykręconych do elementów nośnych. Tutaj decyduje wybór materiałów i wykończenie konstrukcji schodów, ich kolorystyka. Zgłaszając się do doświadczonego producenta schodów, możemy mieć pewność, że znajdziemy idealne rozwiązanie do naszego domu lub mieszkania.