Jak dobrać balustradę do schodów drewnianych?

schody drewniane ze szklaną balustradą

Zgodnie z przepisami schody o wysokości ponad 50 cm muszą mieć balustradę lub inne zabezpieczenie od każdej odsłoniętej strony. Jeśli więc schody przylegają od jednej strony do ściany, potrzebna będzie jedna balustrada, z drugiej strony wystarczy zamontować poręcz. Jeśli schody w ogóle nie przylegają do ściany, konieczne będą dwie balustrady.

Jaką wysokość powinna mieć balustrada? Przepisy określają 90 cm jako minimalną wysokość. Jeśli schody mają duszę, czyli przestrzeń między dwoma biegami, balustrada musi być wyższa – minimum to 110 cm.

Tradycyjnie czy nowocześnie?

Jak wynika z przepisów, większość naszych domowych schodów, musi być wyposażone w przynajmniej jedną balustradę. Do drewnianych schodów najczęściej montuje się tradycyjną drewnianą balustradę ze słupków, jednak dzisiejsza bogata oferta powoduje, że możemy stosować inne, nowoczesne rozwiązania. Balustradę musimy dobrać nie tylko do schodów, ale także do charakteru budynku i wnętrza. Jeśli jest ono jasne, utrzymane w stylu minimalistycznym, może się okazać, że wspaniale będzie się prezentować balustrada szklana lub balustrada ze stali nierdzewnej. Poprzez wygląd schodów możemy także zmienić styl wnętrza, czyniąc z ozdobnej balustrady głównej bohatera naszego salonu. Zastanówmy się również nad funkcjonalnością. Jeśli w budynku przebywają małe dzieci, mogą się one przecisnąć między zbyt szeroko ustawionymi szczeblami balustrady.

Rodzaje balustrad

Ze względu na budowę, najbardziej popularne to balustrada ażurowa i balustrada pełna.

Balustrada ażurowa to forma tradycyjna, składająca się ze słupków o różnych kształtach połączonych z poręczą. Do schodów drewnianych pasuje balustrada wykonana z tego samego materiału, która spotęguje ich ciepły, przytulny charakter. Jej elementy mogą mieć proste lub bardziej fantazyjne kształty. Metalowa balustrada również dobrze współgra z drewnianymi schodami, nadając jednak bardziej elegancki, nowoczesny styl. Takie rozwiązanie częściej stosuje się w biurach.

Balustrada pełna to jednolita powierzchnia zasłaniająca całe schody. Może wydawać się dość masywna i przytłaczająca, jednak wszystko zależy od materiału, jaki zostanie użyty do jej produkcji. Balustrady wykonane ze szkła hartowanego będą wyglądały bardzo delikatnie, nadadzą wnętrzu lekki, nowoczesny styl. Będą pasować również do schodów drewnianych. Balustrady pełne uważane za najbardziej bezpieczne, szczególnie polecane do domów, gdzie mieszkają małe dzieci.

Na rynku jest dostępnych dzisiaj wiele rodzajów balustrad o fantazyjnych wzorach i kolorach, na przykład balustrady kurtynowe, częściowo zasłaniające schody.

Dzisiejsze balustrady, czasem bogato zdobione, produkuje się z metalowych prętów lub linek, szkła, metalu, a nawet płyt gipsowych. Często materiały łączy się ze sobą, co wyzwala zupełnie nowe efekty. Pamiętajmy również, że wszystkie balustrady możemy pomalować na dowolny kolor, nadając im zupełnie nowy charakter.