Jak dbać o schody drewniane w domu?

pielęgnacja schodów

Drewniane schody to element, który można spotkać w większości piętrowych, polskich domów. Wyglądają elegancko, stylowo i doskonale komponują się z niemal każdym wnętrzem. Jednak, aby przez lata dobrze służyły, należy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. Jak zatem dbać o drewniane schody w domu? Dowiecie się z poniższego artykułu.

Drewno to piękny i naturalny materiał, który dodaje uroku każdemu pomieszczeniu. Jest ponadczasowe, eleganckie i nie wychodzi z mody, jak w przypadku innych sezonowych trendów. Schody drewniane do domu są zatem doskonałą inwestycją, której na pewno nie pożałujecie. Warto mieć jednak świadomość, że mimo iż drewno jest tworzywem bardzo wytrzymałym, dzięki właściwej pielęgnacji i konserwacji, nawet dwukrotnie może wydłużyć swoją żywotność. Kluczowy jest w tym przypadku sposób czyszczenia i stosowanie sprawdzonych środków ochrony.

Sposób czyszczenia drewnianych schodów do domu

Drewniane schody narażone są w dużej mierze na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, na przykład przez oddziaływanie piasku, czy drobnych kamieni przyniesionych z podwórza. Rysują one wierzchnią warstwę desek i zostawiają nieestetyczne ubytki, czy otarcia. W związku z tym na co dzień warto dbać, aby tego typu zabrudzenia nie dostawały się do wnętrza domu, a tym bardziej na schody. Pomoże w tym także regularne odkurzanie stopni odkurzaczem z miękką końcówką lub zmiotką.

Do mycia schodów drewnianych w zupełności wystarczy wilgotna szmatka nasączona wodą i preparatem do czyszczenia powierzchni drewnianych. Nie polecamy natomiast silnych środków czyszczących ani mopa, który zostawia po sobie mokre plamy. Zbyt duża wilgotność powoduje na drewnianych powierzchniach odkształcenia i nieestetyczne zacieki. Często również doprowadza do rozwarstwienia lakieru, stąd najlepszym rozwiązaniem jest przecieranie schodów na sucho, zaraz po ich umyciu.

Odpowiednia impregnacja schodów drewnianych

Schody do domu zużywają się podobnie, jak podłoga, jednak ich wierzchnia warstwa jest jeszcze bardziej narażona na ścieranie. Naszym klientom zawsze rekomendujemy, już na etapie projektowania, wybór odpowiedniej odmiany drewna w zależności od przeznaczenia. Jeśli są to główne schody w domu, zdecydowanie warto pomyśleć o najtwardszych gatunkach drzew i wybrać schody dębowe, bukowe czy jesionowe. Co więcej, wskazane jest stosowanie dodatkowej warstwy impregnującej. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest lakierowanie schodów. W ten sposób drewno pokryte jest osłonką zabezpieczającą, która chroni je przed uszkodzeniami i nadmierną wilgocią. Alternatywnym rozwiązaniem może być olejowanie i bejcowanie. Olej wnika w strukturę drewna, utwardza je i konserwuje. Natomiast lakierobejca, obok właściwości ochronnych nada również schodom wymarzony kolor.