Gdzie będą pasować schody drewniane półkowe?

schody drewniane półkowe

Schody wspornikowe, określane także mianem półkowych, to nowoczesne, modne rozwiązanie stosowane w coraz większej liczbie domów piętrowych. Ich minimalistyczna estetyka nie tylko zrobi wrażenie na gościach, ale i uprzyjemni pod kątem wizualnym życie codzienne samych domowników. Specyfika schodów półkowych polega na tym, że nie mają balustrady ani łączenia między stopniami. Dzięki temu zdają się wyrastać ze ściany, bądź nawet wisieć w powietrzu, co nadaje im nieco futurystyczny wygląd. Sprawiają także wrażenie niebywale lekkich i zajmują bardzo mało miejsca. Nie mają nic wspólnego z przyciężkimi konstrukcjami, które dominują nad resztą przestrzeni.

Wymagania konstrukcyjne

Mimo iż wydawałoby się, że schody półkowe mogą być chybotliwe, to są one montowane w ten sposób, że ich stabilność nie odbiega od tej właściwej tradycyjnym konstrukcjom. Żeby było to możliwe, ściana, do której mają być zamontowane schody półkowe, musi spełniać odpowiednie wymagania, a same stopnie także nie mogą wykraczać poza ustalone rozmiary. Tak więc grubość ściany, do której mają zostać przymocowane schody półkowe, musi wynosić co najmniej 24 cm. To dlatego, że wewnątrz ściany monter umieszcza belkę, która ma za zadanie stanowić konstrukcję wspierającą dla stopni. Grubość tych ostatnich waha się od 5 do 10 cm, a ich szerokość nie może przekraczać 120 cm. Z uwagi na te ograniczenia schody półkowe sprawdzą się tam, gdzie jest sporo wolnej przestrzeni. Schody półkowe mogą wytrzymać ciężar 300 lub 400 kg.

Estetyka a bezpieczeństwo

Schody półkowe najczęściej wykonuje się z metalu lub z drewna. Szczególnie ten ostatni materiał jest chętnie wybieraną opcją. To dlatego, że jest w miarę uniwersalny. Sprawdzi się zarówno w przestrzeniach nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. Dobre połączenie będzie tworzyć zwłaszcza z drewnianymi podłogami.

Na koniec trzeba dodać, że schody półkowe oczywiście nie będą dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli w domu mieszkają dzieci czy osoby starsze, które mają trudności z poruszaniem się i potrzebują wesprzeć się o balustradę. W tym przypadku sugerujemy zdecydowanie się na wybór jednej z wielu oferowanych przez naszą firmę opcji tradycyjnych schodów drewnianych lub schodów na beton.