Balustrady zewnętrzne. Czym powinny się charakteryzować?

Balustrada

Schody zewnętrzne, taras czy balkon wymagają odpowiedniej balustrady. Względy bezpieczeństwa to podstawowa kwestia, ale nie bez znaczenia jest też sam wygląd. Do tego w dzisiejszych czasach szukamy rozwiązań, które nie wymagają od nas dodatkowego nakładu pracy, czy konieczności skomplikowanej pielęgnacji. I dlatego balustradami najczęściej wybieranym do umieszczenia na zewnątrz budynku są te ze stali nierdzewnej.

Pożądane cechy balustrady zewnętrznej

Trwała i stabilna – balustrady mają zapewniać bezpieczeństwo nam i naszym bliskim, dlatego oczekujemy, że będą mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Odporna na działanie czynników zewnętrznych – warunki atmosferyczne w Polsce nie należą do najbardziej sprzyjających: zimą trzeba się liczyć z mrozami, latem panują duże upały, do tego deszcze, wilgoć i silne wiatry. Stal nierdzewna jest jednym z nielicznych materiałów, który w tych warunkach latami zachowuje swój pierwotny wygląd i właściwości.

Nie wymagająca częstej konserwacji – stal nierdzewna jest również odporna na korozję. To oznacza, że nie musimy co sezon poświęcać czasu na jej pielęgnację i pokrywanie środkami impregnującymi. Do tego jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Wystarczy przetrzeć ściereczką z ciepłą wodą i nagromadzony kurz jest usunięty, a balustrada wygląda jak nowa.

Jak dobrać zewnętrzną balustradę?

Oprócz bardzo ważnych cech praktycznych nie możemy zapominać o wyglądzie. Oczywistym jest, że balustrada powinna być dopasowana do stylu i typu schodów. Warto jednak nieco poszerzyć zakres naszego zainteresowania. Weźmy pod uwagę również wygląd bryły budynku, kolory jego elewacji, ogród, który otacza budynek, a nawet okolicę, w jakiej dom się znajduje. Tworzymy w ten sposób wrażenie harmonii z otoczeniem i odczucie, że wszystko jest na swoim miejscu i takie, jakie właśnie być powinno.

Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy balustrada schodów, balkonu, tarasu i podjazdu wyglądają tak samo. Daje to wrażenie ładu, spójnej koncepcji, elegancji i dobrego smaku.