Balustrada schodów wewnętrznych a charakter wnętrza

balustrada

Budowa nowego domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest rodzaj schodów wewnętrznych, jakie chcemy mieć. Niemniej istotny jest dobór balustrady do nich. Schody i balustrada powinny tworzyć spójną kompozycję. Całość ma też ogromny wpływ na to, jak odbierana będzie aranżacja domu. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Tradycyjnie

Nie ważne, czy zdecydujemy się na schody drewniane czy betonowe – jeśli chcemy nadać im tradycyjny wygląd, nasza balustrada musi wyglądać jak najbardziej klasycznie. A to oznacza balustradę ze słupkami, zazwyczaj drewnianymi. W starych domach słupki balustrad były rzeźbione lub bogato zdobione. W tych nowszych – raczej minimalistyczne. I taki trend trzyma się do dziś. Drewniane słupki obecnie przypinają zwykły walec lub prostopadłościan, nie mają frezów, czasami maluje się je na jakiś stonowany kolor. Tego typu słupki to klasyka w nowocześniejszym wydaniu. Schody nie wyróżniają się zbytnio w aranżacji domu, są schludne, ale nie „babcine”.

Nowocześnie

Nowoczesne balustrady to zazwyczaj minimalistyczne połączenia szkła, drewna i stali nierdzewnej. Rzadko kiedy przybierają formę klasycznych słupków, po szczytach których pnie się w górę poręcz. Nowoczesna balustrada to raczej kilka sporych tafli szkła wykończonych poręczą z drewna. Przy sprytnie podświetlonych schodach całość konstrukcji sprawia wrażenie bardzo lekkiej, jakby wiszącej w powietrzu. Równie modne są balustrady, z pozornie lekkich i niewytrzymałych linek lub drobnych prętów ze stali nierdzewnej. Taka ażurowa aranżacja wprowadza efekt przestronności i minimalizmu. W nowoczesnych apartamentach młodzi ludzie czasami decydują się na schody… bez balustrady. Wyglądają one niewątpliwie intrygująco i lekko. Jednak schody bez żadnej balustrady są niebezpieczne w codziennym użytkowaniu, a większość ludzi bezpieczeństwo ceni sobie wyżej niż mody design. Dlatego też nawet w najnowocześniejszym mieszkaniu lepiej pomyśleć o oryginalnej balustradzie niż jej braku.