Pomysły na oświetlenie nowoczesnych schodów

Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni w odpowiadającym danej osobie stylu to wyzwanie, które potrafi zmywać sen z powiek. Znaczenie ma każdy etap – nie tylko ostatni związany z doborem mebli i innych elementów wyposażenia, ale również wcześniejszy, w ramach którego podejmuje się decyzję, jakie drzwi, okna, schody czy oświetlenie. Wybraliście Państwo nowoczesne schody do swojego domu lub mieszkania? Teraz zastanówcie się nad tym, jakie lampy do nich dobrać, by nie tylko zapewnić wysoką funkcjonalność, ale również dekoracyjny efekt wizualny, który każdego dnia będzie sprawiał radość.

Lampy na nowoczesnych schodach – czemu służą i jak je dobrać?

Oświetlenie ma przede wszystkim odpowiednio spełniać swoją funkcję związaną z zapewnianiem bezpieczeństwa w trakcie poruszania się po schodach. Z tego powodu niezbędny jest odpowiedni dobór lamp, kloszy i żarówek do wyglądu, kształtu i wysokości konstrukcji – w taki sposób zagwarantuje się łagodne światło i odpowiedni półmrok. Nikt jednak nie powiedział, że te elementy wnętrza nie mogą odznaczać się jednocześnie dekoracyjnym efektem, podnosząc walory estetyczne pomieszczenia, w którym nowoczesne schody są umieszczone.

Dobór lamp schodowych powinien zostać dokonany uważnie, by zapewnić odpowiednie wypełnianie funkcji i dopasowanie do innych elementów wnętrza w danym stylu aranżacji. Pod uwagę należy wziąć takie cechy jak kształt (okrągłe, proste, dwu-, trójbiegunowe), otwarcie schodów (mogą być z jednej lub obu stron otwarte na inne pomieszczenie lub mieć ściany w ramach balustrad) czy styl wykonania (klasyczny, nowoczesny itp.).

Pomysł na oświetlenie nowoczesnych schodów: eleganckie i efektowne lampy wiszące

Lampy wiszące dostępne są w licznych modelach zróżnicowanych pod względem stylu wykonania, co pozwala zapewnić, że każdy znajdzie idealną wersję właśnie dla siebie. Styl glamour lub vintage do Państwa przemawia? Jeśli tak, to na pewno w Państwa wnętrzu sprawdzą się dekoracyjne lampy z żyrandolami. Można się zdecydować na kilka mniejszych modeli, by odpowiednio doświetlić wnętrze i zapewnić wypełnianie funkcji we właściwy sposób. Lampy wiszące w prostym kształcie i neutralnym kolorze sprawdzą się w skandynawskich oraz nowoczesnych wnętrzach. Oryginalne kształty z kolei stanowią dobre rozwiązanie dla miłośników niekonwencjonalnego designu.

Wybierając lampy wiszące, należy pamiętać, by sprawdzą się we wnętrzach o wysokim suficie i że muszą zostać odpowiednio rozmieszczone.

LED – zróżnicowane możliwości wykorzystania

W ramach dostępnych możliwości wykorzystania nowoczesnej technologii LED mogą się Państwo zdecydować na kilka sposobów oświetlenia schodów. Oczka nad stopniami (montowane w ścianie co kilka stopni, dostępne w różnych kształtach), oczka wbudowane w stopnie, taśmy podświetlające stopnie, paski wbudowane w ścianie (ciągnące się od podłogi do sufitu) to tylko niektóre z propozycji o bardzo nowoczesnym charakterze, które zdobywają nieustannie na popularności. Takie zgodne z obecnymi trendami rozwiązania zapewniają efektowny widok każdego dnia, przekładając się na podwyższenie wrażeń estetycznych.

A może kinkiety?

Kinkiety stanowią rozwiązanie w ramach oświetlenia, które po prostu nie wychodzi z mody! Wykonane są w klasycznym, eleganckim stylu, dzięki czemu świetnie się sprawdzają w minimalistycznych wnętrzach. Wysokie walory estetyczne zapewnią zwłaszcza kinkiety vintage, które na pewno sprawdzą się u miłośników takich rozwiązań w ramach aranżacji wnętrz. Należy je rozmieścić na ścianie w równych od siebie odległościach, by zagwarantować, że odpowiednio doświetlą każdy stopień. Co więcej, można je wyposażyć w specjalne czujniki sprawiające, że zapalają się na ruch, co pozwoli wprowadzić odrobinę nowoczesności do klasycznego wnętrza.

Udekorujcie Państwo schody przy pomocy lamp w sposób w pełni odpowiadający Państwa poczuciu gustu oraz stylu, zapewniając sobie jednocześnie jak najlepsze samopoczucie oraz wysokie wrażenia estetyczne. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas pomysły zainspirują Państwa i pomogą osiągnąć efekt prosto z marzeń. Oczywiście, stanowią one tylko kilka przykładów, w jaki sposób można dobrać oświetlenie do swojej przestrzeni – możliwości są praktycznie nieograniczone!

Czy warto wybierać schody półkowe?

Prostota oraz minimalizm to dwie cechy, które w ramach aranżacji wnętrz najbardziej do Państwa przemawiają? Jeśli dodatkowo jesteście Państwo zwolennikami niekonwencjonalnych rozwiązań, schody półkowe stanowią najlepszy wybór! Wśród innych rodzajów tych elementów wewnętrznych domu wyróżniają się swoim unikatowym designem, stanowiąc alternatywę dla klasycznych, betonowych propozycji. Co więcej, charakteryzują się nieograniczonymi możliwościami aranżacji, co pozwala zapewnić, że przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom.

Czy warto wybierać schody półkowe? W naszym odczuciu jak najbardziej! Użyteczność, wysokie walory estetyczne, nietypowy design, otwarta i wolna przestrzeń – te cechy wyraźnie zachęcają do tego, by zdecydować się na takie rozwiązania do swojego wnętrza.

Schody półkowe – unikatowa konstrukcja

Czym wyróżniają się schody półkowe wśród innych dostępnych na rynku propozycji? Gdy przegląda się katalogi architektoniczne, od razu w oczy rzuca się fakt, że są pozbawione podstopni oraz belek wspornikowych, a czasem także balustrad (w zależności od możliwości konkretnego pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji). Wyglądają więc, jak sama nazwa wskazuje, jak półki wiszące w powietrzu – jest to minimalizm w najczystszej postaci. Stopnie są głęboko zakotwiczone w ścianie, co osiąga się poprzez dodatkowe elementy ukryte wewnątrz konstrukcji. Najczęściej spotyka się schody prostokątne, ale, w zależności od indywidualnego projektu, mogą pojawić się również modele trójkątne czy trapezowe (np. w ramach zakrętu).

Istotne jest, by poszczególne stopnie zostały zamontowane precyzyjnie i stabilnie – z uwagi na brak elementów dodatkowych (chociaż, oczywiście, można się zdecydować na poręcze, ściany czy balustrady, jeśli właściciel odczuwa taką potrzebę) należy postawić szczególny nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z nich zarówno młodszym i starszym domownikom, jak i gościom. Ważna będzie również antypoślizgowość stopni – przez brak poręczy, której można się chwycić.

Użyteczność i funkcjonalność w jednym

Schody półkowe świetnie wypełniają swoją funkcję, zapewniając połączenie między poszczególnymi piętrami domu i nie zajmując dużo miejsca z uwagi na swoją nietypową konstrukcję. Co więcej, odpowiednio dopasowane pod względem stylu wykonania oraz koloru do innych elementów wyposażenia, będą stanowić wyjątkową dekorację, która zachwyca swoim unikalnym designem. Spoglądając na nie, odczuwa się wrażenie prostoty oraz lekkości, co przekłada się na taką charakterystykę całej przestrzeni. Chcecie Państwo zapewnić sobie poczucie wolności? Wybierzcie schody półkowe!

Dla miłośników niekonwencjonalności

Przedstawiane konstrukcje mogą sprawdzić się w każdej przestrzeni, pod warunkiem odpowiednio dopasowania do stylu oraz kolorów innych elementów wnętrza. Szczególny efekt zapewnią w pomieszczeniach wykonanych w minimalistycznym stylu skandynawskim, rustykalnym (zwłaszcza drewniane) czy loftowym (stalowe), ale odpowiednio zaprezentują się również we wnętrzach nowoczesnych, dla których charakterystyczne są elementy o nietypowym designie.

Należy jednak pamiętać, że warunkiem wyboru schodów półkowych do konkretnej przestrzeni jest gwarancja tego, że ściana, do której zostanie zakotwiczona pozbawiona elementów wspierających konstrukcja, jest nośna i wystarczająco wytrzymała na obciążenie, co warto zaplanować już na etapie projektowania domu (i zdecydować się np. na rozwiązania z żelbetonu). Schody półkowe da się zamontować również w starszym budynku, jednak wówczas jest to dużo trudniejsze zadanie.

Nowoczesność w Państwa domowej przestrzeni

Jeśli nie odpowiadają Państwu klasyczne rozwiązania, a do swojej domowej przestrzeni chcielibyście wprowadzić odrobinę kreatywności, zdecydujcie się na minimalistyczne propozycje nowoczesnych konstrukcji bez dodatkowych podpór, podstopnic oraz belek. Schody półkowe stanowią rozwiązanie, które – pod warunkiem odpowiedniego wykonania – sprawdzi się w każdej przestrzeni, podkreślając jej wyjątkowy charakter oraz wnosząc poczucie spokoju i harmonii. Lepszego wyboru po prostu nie można dokonać!

Jak dobrać balustradę do schodów drewnianych?

Zgodnie z przepisami schody o wysokości ponad 50 cm muszą mieć balustradę lub inne zabezpieczenie od każdej odsłoniętej strony. Jeśli więc schody przylegają od jednej strony do ściany, potrzebna będzie jedna balustrada, z drugiej strony wystarczy zamontować poręcz. Jeśli schody w ogóle nie przylegają do ściany, konieczne będą dwie balustrady. (więcej…)

Jakie zalety i zastosowanie mają schody podwieszane?

Schody podwieszane nazywane są często schodami strychowymi z powodu miejsca ich zastosowania. Ich przeznaczenie to umożliwienie dostępu do pomieszczeń położonych na wyższych kondygnacjach, z których nie korzystamy zbyt często takich jak strych czy poddasze. Najczęściej stosuje się tam, gdzie jest niewiele miejsca. Dzięki schodom podwieszanym oszczędzamy dużo użytkowej przestrzeni na niższej kondygnacji. W ofercie producentów schodów podwieszanych znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań wygodnych, nowoczesnych i bezpiecznych schodów. Niektóre z nich sprawiają, że schody i wnęka na poddasze jest prawie niewidoczna. (więcej…)

Schody w domu a dzieci. Bierzemy pod lupę bezpieczeństwo

Budowa domu niesie za sobą sporo wyzwań. Ważny jest komfort i estetyka wykończenia pomieszczeń, ale także dostosowanie ich do potrzeb każdego członka rodziny. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim dzieci. Schody są jednym z elementów, których wybór budzi wiele wątpliwości. Zwykle znajdują się one w centralnym punkcie domu, więc gospodarze chcą, by były estetyczne oraz pasowały do wystroju. Ważniejsze jest jednak bezpieczeństwo pociech. Jakie schody wziąć pod uwagę i czy mogą być jednocześnie atrakcyjne wizualnie i bezpieczne? (więcej…)

Czym są schody jednozbiegowe?

Mówiąc, że schody mają jeden bieg, mamy na myśli, że bieg jest pojedynczy i prosty, natomiast wszystkie stopnie mają jednakową długość i szerokość. Dla porównania, jeśli mamy do czynienia ze schodami dwubiegowymi, oznacza to, że obecny jest na nich tak zwany spocznik. Schody jednobiegowe najczęściej wykonuje się z drewna, a dzięki nim można zaoszczędzić nieco miejsca i na przykład zrobić schowek pod schodami. (więcej…)

Gdzie montuje się schody dwubiegowe?

Projektując wymarzony dom jednorodzinny, często istotne jest, aby zachować jak najwięcej przestrzeni niezabudowanej. Między innymi dlatego, przy wyborze schodów, które zajmują miejsce na parterze oraz na piętrze lub piętrach, zwykle kierujemy się ich estetyką, lecz także tym, aby zajmowały jak najmniej miejsca.  (więcej…)

Schody w stylu industrialnym – postaw na nowoczesny look

Schody są nieodłącznym elementem każdego piętrowego wnętrza. Ich główną funkcją jest oczywiście zapewnienie możliwości bezpiecznego przemieszczania się między poziomami. Jednak tworząc projekt mieszkania czy biura warto zatrzymać się na chwilę podczas wyboru schodów. Często się zdarza, że są one pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę, wchodząc do domu albo znajdują się w centralnym punkcie mieszkania. Warto zatem zadbać o to, by projekt schodów odpowiednio wkomponował się we wnętrze. Czy schody  w stylu industrialnym będą nowym pomysłem? (więcej…)

Jakie jest najlepsze drewno na schody?

Drewno to uniwersalny materiał, który znajduje także zastosowanie podczas budowy schodów. Dzięki niemu powstają tradycyjne schody wewnętrzne oraz możliwa jest poprawa estetyki schodów betonowych, poprzez obłożenie ich stopni i podstopnic drewnem. Schody drewniane to doskonałe rozwiązanie do domów i wielopoziomowych mieszkań, w których chcemy uniknąć przytłoczenia przestrzeni schodami betonowymi. Wyjaśniamy, jakie drewno najlepiej nadaje się na schody. (więcej…)

Do jakich pomieszczeń pasują schody kręcone?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na tradycyjne schody wewnętrzne. Jest to związane m.in. z niewielkim metrażem oraz chęcią połączenia ze sobą np. dwóch mieszkań. W takim przypadku schody kręte sprawdzają się doskonale, bo pozwalają nie tylko na wygodne poruszanie się po przestrzeni mieszkalnej, ale także nie zajmują dużo miejsca. Wyjaśniamy, do jakich pomieszczeń pasują schody kręcone. (więcej…)