Schody w nowoczesnym domu

Obecnie domy urządza się zupełnie inaczej, niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Kiedyś „prawdziwy” dom musiał być pełen przepychu, zdjęć i pamiątek rodzinnych. Liczyły się bogato zdobione meble, wzorzyste dywany i ciężkie zasłony. Obecnie ten trend odszedł do lamusa. Nowoczesne domy są urządzone minimalistyczne, mają sprawiać wrażenie czystości, przestronności i lekkości. Tego samego wymaga się od montowanych w środku schodów.

Wiszące w powietrzu

Nowoczesne schody wyglądają jakby wisiały w powietrzu. Są to przeważnie schody bolcowe lub schody dywanowe. Ich konstrukcja nie obciąża optycznie domu, jest skrajnie daleka od tradycyjnych, ciężkich schodów z drewnianymi, bogato zdobionymi balustradami. Materiały kojarzące się z nowoczesnym wnętrzem to głównie drewno, szkło i stal nierdzewna. Z nich powstają również najmodniejsze schody. Drewno nigdy nie wychodzi z mody, jest ponadczasowe. Z kolei subtelne balustrady ze stali i szkła wydają się być równie lekkie, jak same schody i doskonale je uzupełniają. Nowoczesne schody nadają wyjątkowego charakteru wnętrzu i sprawiają, że dom wydaje się być niezagracony i przestronny. Samo wchodzenie po „lekkich” optycznie schodach ogranicza wrażenie klaustrofobii, znane z wąskich i mocno zabudowanych schodów w starych domach.

Oświetlenie

Nowoczesne schody pełnią w domu nie tylko rolę łącznika pomiędzy piętrami, ale również i swoistej dekoracji. Dlatego też wiele osób decyduje się je nastrojowo podświetlić. Energooszczędne, romantyczne podświetlenie może być włączone cały wieczór i dawać delikatną poświatę na resztę domu. Wygląda to szczególnie uroczo, gdy schody w dużej mierze zrobione są ze szkła, które z kolei odbija światło żarówek lub taśm LED. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa schody powinny mieć oprócz tego zwykłe, mocne oświetlenie. W kwestii włączania i wyłączania zwykłego światła na schodach nic nie zmieniło się od lat – dalej prym wiodą łączniki schodowe, które pozwalają zapalić światło na jednym piętrze i zgasić je na drugim.

Ponadczasowe schody drewniane

Budowa i urządzanie nowego domu to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Wszyscy chcą, aby ich domy wyglądały obłędnie, a przy tym były przytulne i  praktyczne. Jednym z ważniejszych wyborów w domach piętrowych jest decyzja o tym, jak mają wyglądać schody. W nowoczesnych domach schody mają pełnić nie tylko funkcje praktyczne, ale także ozdobne. Muszą być dokładnie przemyślanym elementem całej aranżacji.

Ponadczasowe drewno

Większość właścicieli domów decyduje się na zamontowanie w nich schodów z drewna. Schody drewniane w zasadzie nigdy nie wychodzą z mody. Nie ma więc obawy, że za kilka lat, gdy zdecydujemy się na remont i zmianę wystroju wnętrz, schody nie będą pasowały do całości aranżacji. Czasami wystarczy zmienić przy nich tylko balustradę, aby otrzymały zupełnie nowy charakter. Wystarczy, by drewno pasowało kolorem do innych drewnianych elementów w mieszkaniu. Ten naturalny materiał jest przyjemny dla stóp, gdy chodzi się boso. Drewniane schody idealnie komponują się z drewnianymi podłogami: panelami, deską barlinecką czy parkietem. Naturalne drewno dodaje wnętrzom ciepła i przytulności. Na drewnianych schodach wyglądają dobrze wszelkiego rodzaju dekoracje: lampiony, muszle, czy gipsowe figurki.

Styl schodów

Drewniane schody mogą być wykonane w różnym stylu, w zależności od życzenia ich przyszłego właściciela. Obecnie hitem są schody bolcowe i dywanowe, które wydają się wisieć w powietrzu. Dzięki nim wnętrze domu staje się przestronne i lekkie. Tego typu schody idealnie komponują się z wnętrzami minimalistycznymi, skandynawskimi i nowoczesnymi. Dodanie do drewnianych schodów elementów ze stali nierdzewnej lub szkła nadaje im surowy, industrialny styl. Wymiana balustrad na drewniane i bogato zdobione nada im tradycyjny wygląd. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą różne style i zlecić wykonanie schodów swoich marzeń. Profesjonalne firmy robiące schody chętnie podejmują się nietypowych zleceń i podpowiadają klientom własne pomysły.